Jak vybrat fotoobraz

Jak si vybrat fotoobraz do interiéru

Obrazy a fotoobrazy jsou krásným doplňkem a dekorací do vašeho interiéru. A nejen toho soukromého, můžete jimi zpříjemnit i své pracovní prostředí kanceláře, pensionu nebo třeba ordinace. Jak takový obraz vybrat a jak ho správně umístit? To se dozvíte na následujících řádcích.

Fotoobraz vybírejte srdcem. Zvolte tedy téma, které je vám blízké. Máte rádi květiny? Vyberte si obraz s fotografií máků nebo zvonků. Je vám bližší les? Dejte přednost fotografiím stromů nebo lesních zvířat. Nezapomínejte ale také na styl vašeho interiéru. Jednoduše řečeno, aby se daný obraz do interiéru hodil a ladil se stávajícím vybavením a velikostí prostoru.

Důležitý je tedy nejen motiv, ale také velikost obrazu. Můžete vybrat jeden velký nebo vícero menších. Na velké prázdné stěně krásně vynikne obraz většího formátu. Velice hezky ale bude vypadat i mix menších formátů, např. dva nebo tři vedle sebe, čtyři uspořádané do čtverce. Dlouhou chodbu můžete dekorovat několika menšími formáty, které poskládáte jako příběh. Vytvořit tak můžete zajímavou obrazovou galerii. Krásně působí, když na stěnu umístíte víc různých velikostí - jeden větší obraz, kolem něj obrazy menší. Obrazy mohou být kontrastní, v rámu i na plátně, nebojte se kombinací.

Berte v úvahu také barvy fotoobrazu a představujte si, jak bude uvnitř místnosti působit. Pokud máte například hodně světlý a minimalistický interiér, můžete ho rozzářit výrazně barevnou fotografií. Nebo naopak podtrhnout kontrast tmavé fotografie na bílé stěně.

Barevnost obrazu můžete vybírat také podle barev, které již v interiéru máte. Vyskytuje se v něm červená? Zvolte obraz, který takovou barvu v sobě má. Pamatujte také na to, že barevností lze ovlivnit pocitovou teplotu interiéru - červené, hnědé a rezavé odstíny působí teple, zelené, modré a šedé naopak chladněji. Do ložnice dávejte spíše umírněné ne příliš výrazné barvy, přeci jen je to prostor, kde si chcete odpočinout. Naopak do pracovny můžete pověsit obraz s barevností křiklavější. Obrazy se hodí do každého interiéru, nad pohovku, nad jídelní stůl, do dětského či hostovského pokoje, ke křeslu do čtecího koutku a podobně.

A jak obrazy nainstalovat? Pokud zvolíte klasické pověšení na stěnu, doporučuje se umístit je do výšky očí přibližně 145 cm nad zemí. Pokud víte, že budete obrazy přidávat a vytvářet tak jakousi obrazovou galerii, lze využít závěsný lankový systém. V případě, že si nejste jisti, namalujte si vše nejdřív na papír v měřítku. Pokud máte již obrazy doma, rozložte si je na zem a zkoušejte různé varianty, až docílíte té správné. Na stěnu si pak označte kraje obrazů lepící páskou nebo tužkou, abyste mohli správně vyměřit místo uchycení.

Obrazy ale nemusí být jen na stěně. Mohou zkrášlovat komodu nebo skříňku, na kterou je umístíte a opřete o zeď. Velice oblíbené jsou také speciální poličky na obrazy. Ty jen přivrtáte na stěnu a na ně obrazy opřete. Tato varianta vám umožňuje obrazy dále různě vyměňovat, dolaďovat menšími obrázky nebo drobnými dekoracemi.

Pomocí obrazů a fotoobrazů můžete interiér opravdu krásně dotvořit a oživit. Udělejte z vašeho domova, kanceláře, recepce, zkrátka jakéhokoliv prostoru pomocí fotoobrazů krásné místo, na které se budete rádi dívat.