Fotografování iPhonem 

krok č.1 

"Můj styl a vizuální vyjádření"..


Vítej na úvodním kroku naší kreativní cesty, kde se naučíš, jak pomocí mobilního telefonu zachytávat fotky, které vyjadřují tvoji osobnost a příběh.

Náš první modul se jmenuje "Můj styl a vizuální vyjádření". To zní trochu jako škola, ale v podstatě to znamená, že se naučíš, jak dělat fotky, který nejsou jen tak nějaký, ale něco o tobě řeknou. Bude to o tom, proč je focení mobilem fajn a jak to může zpestřit tvůj život.

Nejdřív si klidně sedni a zamysli se, proč vlastně chceš fotit právě mobilem. Chceš vyprávět příběhy? Chceš ukázat, jak vidíš svět? Nebo chceš jenom něco cool na Instagram? Ať už to je cokoliv, drž se toho a dej tomu šanci růst.

Připrav si mobil a pořádně se podívej, co všechno umí. Ať už máš jakýkoliv telefon, určitě je na něm spousta triků, které ti pomůžou vyjádřit svůj styl. A nezapomeň, že každá super fotka začíná jedním kliknutím, takže nic neodkládej a jdeme na to!

Jsem nadšená, že vás mohu pozvat na fascinující cestu, kde se naučíte, jak vaše fotografie mohou vyprávět příběhy, které zůstanou ve vzpomínkách na věčné časy. V kurzu "Fotografie s příběhem" se společně ponoříme do umění vizuálního vyprávění a odkryjeme tajemství, jak dát vašim snímkům hloubku, emoce a kontext.Jak vyprávět příběhy, aniž bys napsal jediné slovo


Představte si, že chcete někomu ukázat fotku a přitom vyprávět i nějaký příběh, aniž byste museli použít slova. Fotografie s narativem, tedy s příběhem, dělá právě to – mluví za vás.

Téma a motiv: Jaký příběh chcete sdílet? Může to být něco konkrétního, jako je den v životě pekaře, nebo něco univerzálního, jako pocit osamělosti v davu.

Kompozice: Tohle je jako scénář pro vaše vizuální vyprávění. Rozhodnete se, kam umístit postavy, jaké objekty zahrnout do scény a jak to vše uspořádat, aby to dávalo smysl a upoutalo pozornost.

Postavy a exprese: Lidé nebo i zvířata na fotce hrají role jako ve filmu. Jejich výrazy a gesta pomáhají vyprávět váš příběh.

Světlo a stín: Světlo může být vaším režisérem. Může vám pomoci vytvořit různé atmosféry – od veselých ráno po tajemné večery.

Perspektiva a úhel pohledu: Změna úhlu, ze kterého fotíte, může způsobit, že se obyčejná scéna stane dramatickou. To je jako vybrat si, zda divák vidí svět očima malého dítěte nebo z pohledu ptáka.

Čas a okamžik: Načasování je všechno. Jde o to zachytit ten pravý moment, který ukáže vrchol příběhu, například přesně když se dva lidé poprvé podívají do očí.

Post-produkce: To je jako finální úpravy v knize nebo filmu. Dodatečně můžete změnit barvy nebo přidat stíny, aby vše vypadalo ještě lépe a silněji to podpořilo váš příběh.

Vyprávění příběhu fotografií tedy znamená myslet na všechny tyto věci, abyste mohli předat pocit, příběh nebo zkušenost, aniž byste museli něco říkat. Je to jako psaní knihy, ale místo slov používáte obrazy.Téma a motiv

Konkrétní téma – Den v životě pekaře: Představte si, že chcete ukázat světu, jak vypadá obyčejný den pekaře. To neznamená jen fotky chlebů a rohlíků. Místo toho se snažíte zachytit příběh toho, co všechno musí pekař udělat, než tyto dobroty skončí na našich stolech. Fotíte ho, jak se potí u horké pece, jak pečlivě tvaruje těsto, možná i jak ráno zametá moukou posypanou podlahu. Tyto snímky by měly ukazovat nejen pekařovu práci, ale i jeho vášeň a odhodlání. Je to jako sledovat film, kde je každá scéna důležitým kouskem příběhu.

Abstraktní téma – Pocit osamělosti v davu: Teď si představte, že chcete vyjádřit pocit, když se člověk cítí osaměle i přesto, že je obklopen lidmi. To je trochu jako psaní básně s fotkami. Hledáte scénu, kde je jeden člověk uprostřed davu, ale nějak odstavený, možná smutný nebo zamyšlený. Snímek by měl v divákovi vzbudit pocit soucitu nebo pochopení, že být fyzicky blízko ostatním ještě neznamená cítit se s nimi spojený.

Když tedy fotíte s nějakým tématem na mysli, je to jako vyprávět příběh bez slov. Vaše fotky by měly být jako kapitoly knihy, kde každá další odhaluje něco víc o celém příběhu. Ať už je téma jakékoliv, cílem je, aby se na vašich fotkách odrazil váš úhel pohledu a přenesl se na diváky. Chcete, aby se zastavili, zamysleli a možná se na chvíli stali součástí příběhu, který jste zachytili.


Úkoly pro tebe:

Zamysli se, proč tě baví fotit mobilem. Zjisti, co tě k fotkám táhne. Jaký je tvůj fotostyl? Co ti je přirozené?

Přemýšlej, jaký je tvůj fotostyl.

Rozmysli si, jaké příběhy chceš vyprávět svými fotkami.

Tak co, jsi ready? Vezmi ten telefon a začni tvořit své fotky! Každý má nějaký příběh, a ty máš šanci ukázat ten svůj světu - a to všechno jenom pomocí mobilu. Pojďme na to!