Kompoziční techniky a kreativní přístupyZákladní fototriky:

 • Pravidlo třetin: Představ si, že tvůj mobil je jako hřiště pro piškvorky. Máš tam čáry, které dělí obrazovku na části. Snaž se, aby to, co chceš ukázat, bylo tam, kde se ty čáry protínají, nebo alespoň blízko nich. To pomáhá, aby to vypadalo zajímavěji.

 • Symetrie a vzory: Jestli najdeš něco, co vypadá úplně stejně na obou stranách, nebo něco s opakujícím se vzorem, vyfoť to. To může vykouzlit pěkný efekt.

 • Vedoucí linie: Linie jako cesty, řeky nebo okraje budov můžou pomoct navést pohled tam, kam chceš. Takové fotky působí, že mají směr.

 • Rámování: Když něco fotíš, můžeš kolem hlavního tématu najít něco, co to "obramuje" – třeba větve nebo okna. To pomáhá, aby se pohled soustředil na to, co je důležité.

 • Hloubka: Pokud máš na fotce věci blízko i daleko, vypadá to, že fotka má víc rozměrů, je prostorovější.

 • Negativní prostor: To je jednoduše spousta volného místa kolem toho, co fotíš. To může vypadat fakt dobře a zvýraznit hlavní téma.

 • Detaily: Někdy stačí vyfotit malou část větší věci, a přesto to řekne hodně. Třeba jen květina nebo detail na budově.

Jak být kreativní:

 • Změna perspektivy: Zkus se dívat na věci jinak. Fot zeshora, zdola, nebo z úplně jiného místa, než bys čekal.

 • Světelné hry: Ráno a večer je světlo nejhezčí, tak zkoušej fotit v tu dobu. Neboj se ani fotit proti slunci, můžeš dostat zajímavé siluety.

 • Efekty: Můžeš si pohrát s rozmazáním, zkombinovat dvě fotky do jedné, nebo použít různé filtry a aplikace, které ti dají unikátní výsledek.

 • Abstrakce: To je, když fotka není hned na první pohled poznat. Můžeš se zaměřit na zvláštní vzory nebo tvary a nechat lidi hádat, co to je.

 • Unikátní momenty: Buď vždycky připravený, protože ty nejlepší fotky často přijdou nečekaně.

Pamatuj si, že pravidla jsou spíš jako tipy. Nejlepší je fotit hodně a zkoušet nové věci. Takže vyraž ven, bav se a ukáž světu, jak vidíš ty!
Kam a jaký formát používat-


ČTVEREC

Formát čtverce, znamenající obraz s poměrem stran 1:1, je poměrně univerzální a může být použit v mnoha různých kontextech. Níže uvádím několik příkladů, kdy a kde můžete využít čtvercový formát:

 1. Sociální média: Čtvercový formát je velmi populární na platformách jako Instagram, kde byl původně jediným podporovaným formátem. Je ideální pro jednotný vizuální vzhled vašeho profilu.

 2. Tiskoviny: Čtvercové formáty jsou často používány pro alba, knihy, brožury nebo pozvánky, kde mohou vytvořit zajímavý a moderní designový prvek.

 3. Fotografie: V umělecké fotografii může být čtvercový formát použit k dosažení určitého estetického efektu, například k zvýraznění symetrie nebo ke kompozici, která vyžaduje rovnováhu a koncentraci na střed obrazu.

 4. Webdesign: Čtvercové prvky mohou být použity pro ikony, miniatury obrázků nebo jako designové prvky na webových stránkách pro dosažení čistého a organizovaného vzhledu.

 5. Reklama a marketing: Čtvercový formát se může hodit pro vytváření reklamních grafik nebo bannerů, které se mají zobrazit na různých zařízeních a platformách, kde může být tento formát vizuálně efektivní.

 6. Produktové fotografie: Pro online obchody může být čtvercový formát vhodný pro zobrazení produktů, protože často poskytuje konzistentní a čistý vzhled seznamu produktů.

 7. Portfolio: Pro umělce nebo designéry může být čtvercový formát zajímavou volbou pro prezentaci jejich prací v portfoliu, ať už tištěném nebo digitálním.

Při použití čtvercového formátu je důležité mít na paměti, že kompozice obrazu může vyžadovat jiný přístup než u tradičních obdélníkových formátů. Je třeba pečlivě zvážit umístění prvků v kadr, aby byl výsledný obraz vyvážený a esteticky přitažlivý.


FORMÁT 4:3

Formát 4:3, což je poměr stran obrazu, kde na každé 4 jednotky šířky připadají 3 jednotky výšky, byl kdysi standardním formátem pro televizní obrazovky a počítačové monitory. Dnes je tento formát stále běžně používán v několika různých oblastech:

 1. Standardní definice televize: I když dnes převažuje vysoké rozlišení ve formátu 16:9, mnoho televizních vysílání a videí ve standardním rozlišení (SD) stále používá formát 4:3.

 2. Digitální fotografie: Některé digitální fotoaparáty a smartphony nabízejí možnost fotografování v poměru 4:3, což je vhodné pro tištění fotografií v klasických velikostech jako 6x8 palců.

 3. Prezentace: Formát 4:3 byl dlouho standardem pro prezentace v PowerPointu a dalších prezentacích, protože se perfektně hodil na tradiční projektory a monitory. I když se v současnosti často používá širokoúhlý formát, některé prezentace a místnosti mohou stále preferovat formát 4:3.

 4. Retro hry a emulace: Hráči a fanoušci retro videoher často používají formát 4:3, protože mnoho starších her bylo navrženo s tímto poměrem stran na mysli.

 5. Počítačové aplikace: Některé aplikace a operační systémy mohou být optimalizovány pro zobrazení ve formátu 4:3, zejména ty, které byly vytvořeny před nástupem širokoúhlých monitorů.

 6. Vzdělávací materiály a videa: Vzdělávací videa a materiály, které byly vytvořeny v době, kdy byl formát 4:3 standardní, mohou být stále distribuovány a používány v tomto poměru.

 7. Digitální tablety: Některé digitální tablety a zařízení pro čtení e-knih používají poměr stran 4:3, protože tento formát je vhodný pro čtení a zobrazení stránek, které mají podobný tvar jako tradiční kniha.

Když používáte formát 4:3, je důležité uvažovat o cílovém publiku a zařízeních, na kterých bude obsah zobrazen. Přestože širokoúhlý formát 16:9 se stal běžnějším pro moderní displeje, existují stále situace, kdy může být formát 4:3 vhodnější nebo pohodlnější.


FORMÁT 16:9

Formát 16:9 ve fotografii může být použit v několika situacích, kdy chcete zdůraznit šířku scény nebo vytvořit dynamický, kinematografický vzhled. Zde je několik příkladů, kdy a kam je vhodné používat tento formát:

 1. Krajinná fotografie: Širokoúhlý poměr 16:9 je ideální pro zachycení rozsáhlých krajinných scén, protože umožňuje ukázat více z prostředí a vytvořit pocit prostoru a šířky.

 2. Panoramatická fotografie: Ačkoli pro skutečná panoramata se často používají ještě širší poměry, formát 16:9 je dobrý kompromis pro zobrazení širokých scén bez nutnosti speciální panoramatické techniky.

 3. Fotografie pro videa: Pokud plánujete použít fotografie ve videu nebo prezentaci, která bude zobrazena na širokoúhlých televizorech nebo monitorech, je vhodné fotografovat přímo v poměru 16:9, aby fotografie vyplňovaly celou obrazovku bez černých pruhů.

 4. Titulní fotografie a záhlaví webu: Pro webové stránky a online publikace, kde chcete vytvořit širokoúhlé záhlaví nebo banner, může být formát 16:9 vhodný pro vytvoření silného vizuálního dojmu.

 5. Fotografie pro digitální rámečky: Některé digitální fotorámečky používají širokoúhlé panely, a pokud chcete, aby vaše fotografie vyplňovaly celý displej, měly by být ve formátu 16:9.

 6. Sociální média: I když mnoho sociálních médií má specifické požadavky na formát obrázků, některé platformy, jako je YouTube, preferují širokoúhlé miniatury, které jsou ve formátu 16:9.

 7. Fotografie z mobilních zařízení: Mnoho smartphonů nabízí možnost fotografovat v poměru 16:9, což je užitečné pro ty, kdo chtějí sdílet své obrázky na zařízeních s širokoúhlými displeji.

Při používání formátu 16:9 je důležité zvážit kompozici. Širokoúhlé formáty mohou vyžadovat pečlivější práci s vedením linií a rozložením prvků ve scéně, aby nedošlo k "roztažení" obrazu nebo k prázdným nezajímavým oblastem. Kreativní využití tohoto formátu může vést k poutavým a dramatickým výsledkům, které nabízejí divákům nový způsob, jak se dívat na svět.

Úkoly pro vás


Úkol 1: Rozdělte a vládněte

 • Představte si, že váš telefon je jako hra Tic-Tac-Toe s čarami, které dělí obrazovku na devět čtverečků. Umístěte to, co chcete fotit, tam, kde se čáry protínají. To pomáhá udělat fotku zajímavější.

Úkol 2: Sledujte cestu

 • Hledejte cesty, ploty nebo jiné linie kolem vás, které vedou do dálky. Ty vám a vašemu oku pomůžou najít cestu k tomu nejdůležitějšímu na fotce.

Úkol 3: Zkuste jiný úhel

 • Místo fotek z výšky vašich očí zkuste něco nového. Vyfotografujte něco z úplně nízkého pohledu, skoro ze země, nebo z vysoka, jako byste byli pták.

Úkol 4: Vytvořte okénko

 • Najděte něco, co může rámovat vaši hlavní scénu – jako okno, větve stromu nebo oblouk. Je to jako kouzelný trik, který přitahuje oči na to nejdůležitější.

Úkol 5: Najděte vzor nebo zrcadlo

 • Vyhledejte místa, kde se něco opakuje nebo je dokonale symetrické – jako dlaždice na chodníku nebo okna na budově – a zachyťte jejich řád a krásu.

Úkol 6: Rozostřete nebo zaostřete

 • Hrajte si s tím, co je na fotce ostré. Můžete udělat předmět úplně ostrý a pozadí rozmazané, nebo naopak. To pomůže vyniknout tomu, na co chcete upozornit.

Úkol 7: Méně je někdy více

 • Najděte jednoduchou scénu s hodně prázdného místa a málo věcmi. To dá vašemu hlavnímu motivu spoustu "vzduchu" a pozornost se na něj snáze soustředí.

Úkol 8: Najděte rovnováhu

 • Vyfotografujte několik předmětů tak, aby se zdálo, že spolu nějak souvisí nebo spolu "hrají". Můžete vytvořit pocit rovnováhy, i když nejsou stejně velké nebo stejně důležité.

Úkol 9: Diagonální cesty

 • Vyhledejte scény, kde můžete najít diagonální linie, třeba ulici nebo stín. Tyto linie dodají vaší fotce pocit pohybu a akce.

Úkol 10: Porovnejte a zkombinujte

 • Najděte dva úplně rozdílné předměty nebo scény a dejte je vedle sebe na fotku. Je to jako když spojíte nespojitelné, a to může vypadat hodně zajímavě.

Po každém úkolu se podělte o své fotky a popovídejte si o tom, co vám tahle hra s fotkou přinesla, jak vám pomohla, nebo co jste díky ní objevili.